• 021-88854073

در نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان سیستان و بلوچستان و در حضور وزیر اقتصاد مطرح شد-برگزاری دوره آموزشی 2 روزه مسئولان مالی گمرکات ستادی و اجرایی در تهران-با لغو محدودیت ها و ممنوعیت های کرونایی در گمرکات مرزی ایران و ترکمنستان تردد کامیون ها در مرز به حالت عادی برگشت-تجارت خارجی کشور به 69.5 میلیارد دلار رسید-برای نخستین بار انجام گرفت-کشف نیم تن زعفران قاچاق توسط کارکنان گمرک شهید باهنر بندرعباس-99 تن مواد اولیه دارویی و دارو از گمرک شهید رجایی در حال ترخیص استافزایش تعداد فعالان اقتصادی مجاز در گمرک سطح رضایتمندی خدمت گیرندگان را ارتقا داد99 تن مواد اولیه دارویی و دارو از گمرک شهید رجایی در حال ترخیص است-تن مواد اولیه دارویی و دارو از گمرک شهید رجایی در حال ترخیص است-محدودیت تردد کامیون‌های ایرانی به مقصد ترکمنستان در مرز اینچه‌برون برداشته شد-در کارگاه آموزشی 2 روزه ترانزیت انجام گرفت تشریح راهکارهای تسهیل و افزایش ترانزیت کالا از مسیر ایران

ترخیص کالا | شرکت ترخیص کالا | مراحل ترخیص کالا

خدمات ترخیص کالا با نوین تجارت پیشرو آرین

یكی از حیاتی ترین دغدغه های شرکتها، ترخیص سریع، بدون دردسر و با هزینه مناسب كالاهایشان از گمرك است. شرکت نوین تجارت پیشرو آرین با پشتوانه کادر مجرب و با سابقه‌ی ۲۰ ساله در حوزه ترخیص کالا (واردات و صادرات) و امور گمرک در سال ۹۵ تاسیس شد تا با پشتوانه همکاری با بزرگترین شرکت های نفت و پتروشیمی در ایران آماده خدمات رسانی به تمامی شرکتهایی که نیاز به خدمات ترخیص کالا، مشاوره امور بازرگانی و ثبت مجوزها را دارند باشد. شعار ما کیفیت، سرعت بالا و قیمت مناسب است.

شما میتوانید برای دریافت مشاوره رایگان و همینطور انجام امور ترخیص کالا شرکت خود با کارشناسان ما تماس بگیرید:

۰۲۱-۸۸۸۵۴۰۷۳

۰۹۱۹۹۳۸۶۵۹۱

خدمات نوین تجارت پیشرو آرین

 1.  ترخیص کالاهای صادراتی و وارداتی از تمامی گمرک‌های کشور
 2. مشاوره در تمامی امور بازرگانی
 3. گرفتن مجوزهای قانونی مورد نیاز
 4. ثبت سفارش مجوزها
 5. حمل و نقل و تخلیه کالا
 6. بیمه
 7. انجام تمامی امور صادرات و واردات
 8. انجام تمامی تشریفات گمرکی

تعدادی از مشتریانی که به ما اعتماد کردند

مشتریان نوین تجارت

برای مشاهده لیست کامل مشتریان نوین تجارت پیشرو آرین بر روی لینک زیر کلیک کنید:

لیست مشتریان نوین تجارت پیشرو آرین

شما میتوانید برای دریافت مشاوره رایگان و همینطور انجام امور ترخیص کالا شرکت خود با کارشناسان ما تماس بگیرید:

۰۲۱-۸۸۸۵۴۰۷۳

آدرس ایمیل:

شرکت ترخیص کالا چیست؟

با ورود یک کالا به گمرک و تا زمان ترخیص آن کالا از گمرک فرآیندی اداری و کارشناسی طی می شود، فرآیندی که به موجب آن صاحب کالا قادر است جنس خود از گمرک آزاد نماید. به این فرآیند ترخیص کالا می گویند. در این بین اشخاصی به صورت حقیقی و یا حقوقی مسئولیت ترخیص کالا را به عهده خواهند گرفت. یا به زبانی  ساده تر یعنی مراحل لازم برای ورود و خروج یک کالا از مرزهای یک کشور. ورود و خروج کالا از مرزهای یک کشور یا همان واردات و صادرات همواره از طریق گمرکاتی که در شهرهای مرزی مستقر هستند انجام می گیرد. در کشور ایران ترخیص کالاهای وارداتی و صادراتی به طور عمده از طریق گمرکات بندرعباس و بازرگان انجام می شود. فرایند ترخیص کالا توسط صاحب کالا یا نماینده قانونی آن کالا انجام می گیرد و شامل تشریفاتی می شود که دانستن آنها قطعا برای هرکسی که بخواهد به طور حرفه ای در این زمینه به فعالیت یا تجارت بپردازد ضروری است.

ترخیص کالا

شرکت ترخیص کالا

یکی از مهم ترین و تخصصی ترین خدمات بازرگانی در کشور، خدمات ترخیص کالا از گمرک های سراسر کشور است. به این منظور شرکت های زیادی در حوزه ترخیص کالا برای تولیدکنندگان و واردکنندگان خدمات تجاری ارائه می دهند. خدماتی که عمده آن ها به شناخت دقیق قوانین و ضوابط قانونی و نحوه کار با آن ها باز می گردد.

نحوه ترخیص کالا از گمرکات

سؤالی که برای بسیاری از علاقه مندان فعالیت های تجاری پیش می آید،  نحوه ترخیص کالا از گمرک های کشور است.  ترخیص کالا در اصل یک فرآیند طولانی و زمان بر است که بخش هایی از آن کاملاً کارشناسی و بخش هایی از آن کاملاً اداری است. یک شرکت ترخیص کالای موفق در کلیه فرآیندها به درستی ورود کرده و مسئولیت تمامی امور مربوطه را بر عهده خواهد گرفت. اگر شما هم به فکر تأسیس یک شرکت ترخیص کالا هستید، پیشنهاد می کنیم که خواندن ادامه این مطلب را از دست ندهید.

مسئولیت های شرکت ترخیص کالا

شرکت ترخیص کالا در انجام کلیه امور مربوط به ترخیص یک کالا مسئول است. این مسئولیت هم به سالم رسیدن کالا به دست گیرنده ارتباط دارد  و هم به امور کارشناسی نظیر آزمایشگاه های محصول، نحوه ارزش‌گذاری کالا و.. مربوط خواهد شد. بنابراین مهم ترین وظیفه یک شرکت ترخیص کالا آگاهی دقیق از آخرین اخبار ترخیص کالا و قوانین و دستورالعمل های تجاری است. در ادامه به مهم ترین وظایف ترخیص‌کاران کالا اشاره می کنیم.

مهم‌ترین وظایف ترخیص کاران چیست؟

بهترین شرکت های ترخیص کالا امانت دارترین و صادق ترین آن ها هستند. بنابراین مهم ترین وظیفه یک شرکت ترخیص کالا رعایت اصول حرفه ای و اخلاقی کار ترخیص است. اما به جز اخلاق حرفه ای چه وظایفی متوجه ترخیص کاران است؟ و آن ها چه اصولی را باید اجرا کنند؟

 • یک ترخیص کار حرفه ای می بایست کار ترخیص کالا را در کمترین زمان ممکن به پایان رساند و اجازه ندهد که جنس صاحب کار مدت زمان زیادی در انبار گمرک نگهداری شود.
 • ترخیص کاران حرفه ای تعرفه کالاهای وارداتی و صادراتی را به خوبی می دانند و نسبت به ارائه مدارک مورد نیاز به گمرک اشراف کامل دارند.
 • یک ترخیص کار مجرب اسرار صاحب کار را نگاه می دارد و آن را نزد رقبای شرکت فاش نخواهد کرد.
 • ترخیص کاران مطمئن برای جلب اعتماد مشتریانشان فیش های پرداختی و هزینه های امور گمرکی را نزد خود نگاه می دارند و در صورت لزوم آن را به مشتری نشان می دهند.
 • داشتن مجوز کارگزاری امور گمرکی یا همان حق العمل کاری از ملزومات اخذ نمایندگی ترخیص کالا است. بنابراین افراد مدعی باید مدارک تخصصی خود را به طور کامل ارائه دهند، بنابراین داشتن وکالت رسمی محضری از صاحب کالا تنها شرط ترخیص یک کالا نیست و تهیه سایر مدارک مانند اخذ نمایندگی مهم است.
خدمات ترخیص کالا نوین تجارت

چگونه یک شرکت ترخیص کالا بزنیم؟

تأسیس شرکت ترخیص کالا ملزم به تهیه مدارکی است که مهم ترین آن ها به شخص مدیرعامل مربوط می شود. تأسیس شرکت با معرفی مدیرعامل و اعضای هیئت‌مدیره همراه است و باید مطابق با فرآیند اساسنامه، اظهارنامه و شرکت نامه تنظیم شود. بنابراین ثبت نام شرکت، تهیه مدارک کارت حق العمل کاری، مدرک عدم سو پیشینه اعضای هیئت مدیره و سپردن تعهدات رسمی مقدمات ثبت شرکت های ترخیص کالا است.

مهم ترین مراحل ثبت شرکت ترخیص کالا

برای تأسیس یک شرکت ترخیص کالا باید کلیه مراحل اداری ثبت شرکت ها را پیش گرفت و با تهیه مدارکی دال بر سابقه کار و یا سابقه تحصیل در رشته های مربوط به بازرگانی صلاحیت مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره را تائید نمود.

شرایط اختصاصی مدیرعامل شرکت ترخیص کالا

مدیرعامل شرکت ترخیص کالا مهم‌ترین فردی است که می بایست اعتماد مشتریانش را به دست آورد. حسن سابقه کار و خوش‌نامی این فرد به ایجاد اعتماد با مشتریان کمک شایان توجهی خواهد کرد. از مهم ترین شرایط معرفی مدیرعامل، تابعیت جمهوری اسلامی،حسن سابقه کار، داشتن پروانه حق العمل کاری و کارت پایان خدمت و سابقه کار مرتبط  و  مدارک تحصیلی مربوط به بازرگانی است. با این شرایط می توان یک فرد مجرب و کارآزموده را به عنوان مدیرعامل شرکت ترخیص کار به وزارت صمت معرفی نمود. توجه داشته باشید که عدم مشغولیت در مشاغل دولتی برای مدیرعامل و سایر اعضای هیئت مدیره لازم الاجرا است. بنابراین نمی‌توان به عنوان شغل دوم فردی را برای احراز چنین پستی به وزارت صمت معرفی کرد.

ویژگی بهترین شرکت های ترخیص کالا

برای تبدیل شدن به بهترین ها باید از قواعد تجارت پیروی کرد. به همین دلیل آگاهی از آخرین اخبار ترخیص کالا و قوانین مرتبط با این حوزه از شرکت های ترخیص کار یک شرکت حرفه ای حوزه تجارت خواهد ساخت. توجه داشته باشید که بهترین شرکت های ترخیص کالا در کم ترین زمان ممکن هزینه های حقوق و عوارض گمرکی را محاسبه می کنند و کالا را به دست مشتری می رسانند. البته بسته به نظر صاحب کالا بعضاً نگهداری یک کالای خاص در انبار گمرک به صرفه تر از ترخیص آن است هرچند که این موضوع  یک قاعده کلی نیست. بنابراین وظیفه اصلی شرکت های ترخیص کالا ترخیص سریع کالاهای ضروری است.

قوانین گمرکی

آشنایی با روند ثبت کالا و ترخیص کالا

ترخیص کالا یک روند اداری و زمان بر است. بنابراین شرکت هایی که تجربه بیشتری در فرآیند ترخیص کالا به دست آورده اند از مزیت بالاتری برخوردار خواهند شد. شرکت های با تجربه به سرعت فرآیند ارسال اسناد و ثبت اطلاعات در سامانه ای پی الEPL  را کامل نموده و با پرینت اظهار نامه و دریافت کوتاژ مسیر ترخیص کالای مشتری را مشخص می کنند. به این طریق در کمترین زمان ممکن کالا از انبارهای گمرک آزاد می گردد. این روند اداری هر چه سریع تر انجام شود هزینه هایی نظیر انبارداری گمرک را کمتر خواهد نمود. بنابراین بهترین شرکت های ترخیص کالا در چنین رقابتی برای ترخیص سریع تر کالاها مشخص می‌شوند.

نمونه رزومه شرکت ترخیص کالا

برای داشتن یک رزومه موفق در حوزه ترخیص کالا می بایست تیم نیروی انسانی شرکت ترخیص کالا به خوبی چینش شده باشد، بنابراین حضور افراد کلیدی در هیئت مدیره و کارآزموده بودن کارکنان به ایجاد اعتماد در فرآیند ترخیص کالا کمک شایان توجه ای می کند. حتماً می دانید که بخشی از کارآزمودگی به دانش تجارت داخلی و خارجی کارمندان بر می گردد. مسلماً فردی که در شرکت شما کار می کند باید به اینکوترمز و قوانین تجارت خارجی تسلط داشته باشد و از سوی دیگر با سامانه های تجارت وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران آشنایی پیدا کرده باشد. ضمناً گذراندن آموزش های بازرگانی علی الخصوص آموزش های حوزه ترانزیت بین المللی در اخذ مجوز فعالیت شرکت بسیار مهم خواهد بود.

سابقه کار در گمرکات

یکی از مهم ترین بخش های رزومه شرکت ترخیص کار اشاره به سابقه کار در بنادر و گمرکات مختلف سراسر کشور است. هرچه یک شرکت دامنه فعالیت بیشتری داشته باشد، نزد مشتریانش معتبر تر می شود. بنابراین بهتر است که پیش از تهیه رزومه شرکت به دقت سوابق اجرایی خود را جمع آوری نمایید و آن را به درستی در رزومه شرکت ترخیص کالا منعکس کنید. همچنین در رزومه شرکت حتماً به آدرس های الکترونیک شرکت اشاره نماید و سعی کنید که راه ارتباط مشتری با شرکتتان را آسان تر نمایید. پس فراموش نکنید که اشاره مختصر و مفید به فرآیند کار شما اعتبار می بخشد. بنابراین از زیاده گویی در تهیه رزومه بپرهیزید. به طور مثال در ادامه  به رموز موفقیت نمونه ای از رزومه های حرفه ای یکی از شرکت های ترخیص کار فعال در مرزهای ترکیه اشاره خواهیم کرد.

گمرک چیست؟

گمرک، محل ورود و خروج کالاها به مرزهای یک کشور می باشد. عمل ورود کالا (واردات) و صدور کالا (صادرات) در هر کشور از طریق مرزهای زمینی، هوایی و دریایی انجام می گیرد. رسیدگی به امور صادرات و واردات کالا به عهده سازمانی به نام گمرک که یک سازمان دولتی است می باشد. اجرای قوانین و مقررات مربوط  به واردات و صادرات و ترانزیت کالا هم به عهده گمرک است. حتی رسیدگی به کالاهای همراه مسافر نیز از جمله وظایف گمرک به شمار می رود. گمرک ارزش کالاهای وارد شده و صادر شده را مشخص می کند و سپس با اعمال مقررات لازم بر عمل ورود و خروج کالا نظارت دارد.

قوانین گمرکی

یکی از مهم ترین مسئولیت های پیش رو شرکت های ترخیص کالا آشنایی با انواع قواعد تعیین مسیر گمرکی است. مشتریان حرفه ای با یک جلسه مشاوره با شرکت های ترخیص کالا و بررسی اطلاعات این ترخیص کاران به تسلط آن ها پی خواهند برد. بنابراین برای موفقیت در شغل ترخیص کالا باید به انواع روش های تعیین مسیر گمرکی آشنا شد. این تعیین مسیر گمرکی می‌تواند بر اساس تعرفه کالا، نوع معامله، وضعیت کالا، ارزش کالا،کشور مبدأ، حق العمل گمرکی و حتی نام صاحب کالا تعیین شود. شرکت های ترخیص کار مجرب  پیش از ارسال مدارک و تعیین کوتاژ مسیر گمرکی کالا را پیش بینی می کنند. این مسیرها بر اساس معیارهای بالا می تواند سبز، زرد و قرمز طبقه بندی شود.

مراحل ترخیص کالا

مراحل ترخیص کالا از گمرک

در دنیای امروز که اطلاعات به سرعت مبادله می شوند و با سهولت بیشتری در دسترس هستند، ضروری است که قبل از اقدام به هر کاری ابتدا به کسب دانش و آگاهی از تمام جزئیات آن کار مجهز شویم. برای ورود در امورات گمرکی و ترخیص کالا نیاز هست تا به طور دقیق گمرک را بشناسیم و بدانیم یک کالا از لحظه ورود به گمرک تا ترخیص چه مراحلی را پشت سر می گذارد. همچنین می بایست به امور حقوقی و قوانین و مقررات دولتی مربوط به ورود و خروج کالا کاملا آگاه باشیم. باید بدانیم که برای انجام تشریفت گمرکی به چه اسناد و مدارکی نیاز داریم و چطور می بایست آنها را تهیه کنیم. بدون شک دانستن و آگاهی از قبل برای حل مسائل و مشکلاتی که در آینده ممکن است ایجاد شوند کارساز بوده و مسیر رفع مشکل را کوتاهتر می کنند.

برای کسب اطلاعات در مورد مراحل ترخیص کالا ابتدا باید بدانیم کارت بازرگانی چیست و چرا لازم است؟ سپس می بینیم که خریدار و فروشنده چطور باید در مورد پرداخت وجه و ارسال کالا به توافق برسند. بعد از آن به مرحله اصلی که همان ترخیص کالا است می رسیم. در اینجا باید بدانیم که کالا ورودی است یا خروجی. اگر کالا وارداتی باشد برای انجام مراحل ترخیص کالا، ابتدا باید ثبت سفارش شود. و سپس در مرحله بعد که بعد از ورود کالا به گمرک انجام می شود، ترخیص کالا صورت می گیرد.

مراحل ترخیص کالا از گمرک به صورت تیتروار

 • ورود اطلاعات از طریق سیستم EPL پرینت اظهارنامه
 • دریافت کوتاژ و تعیین مسیر
 • ارزیابی کالا
 • اخذ مجوزهای لازم
 • کارشناس سرویس ( مجازی )
 • صندوق
 • انبارداری و ۱۰% کرایه حمل خطوط خارجی
 • درب خروج
 • خروج کالا

همچنین در مورد کالاهای صادراتی هم تشریفات و مراحلی وجود دارد که در ادامه به توصیف آنها می پردازیم.

کارت بازرگانی

بدون داشتن کارت بازرگانی عملیات ورود و خروج کالا امکانپذیر نمی باشد. هر شخصی که می خواهد به عنوان بازرگان به تجارت بپردازد می بایست در ابتدا اقدام به تهیه یک مجوز به نام کارت بازرگانی نماید. این کارت به دارنده آن مجوز می دهد تا به تجارت خارجی بپردازد. متقاضی می بایست تمامی مدارک مورد نیاز جهت صدور کارت را به وزارت بازرگانی ارائه داده و این کارت باید توسط اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و وزارت بازرگانی  به تایید برسد. در سالهای اخیر و با گسترش اینترنت، امکان دریافت کارت بازرگانی هوشمند از سامانه یکپارچه کارت بازرگانی هوشمند ایجاد شده است که با مراجعه به سایت اتاق بازرگانی و صنایع و معدان ایران، می توان از مدارک مورد نیاز و مراحل ثبت نام برای دریافت کارت اطلاع حاصل نمود.

شرایط پرداخت وجه معامله و تحویل کالا

در هر خرید و فروشی مبلغی پول جابجا می شود. و در واقع تا پولی پرداخت نشود معامله ای صورت نگرفته است. در هنگام واردات، خریدار که یک شخص یا شرکت در داخل کشور است می بایست وجه کالا را برای شخص یا شرکتی در خارج از کشور ارسال نماید و از آنجایی که این معامله از راه دور انجام می گیرد نگرانی هایی وجود دارد. مثلا خریدار ممکن است نگران باشد که وجه کالا را بپردازد ولی چیزی دریافت نکند و فروشنده نیز نگران از اینکه کالا را بفرستد ولی بهای آن به دستش نرسد. برای جلوگیری از ضرر و زیان وارده به هردو طرف اتاق بازرگانی بین الملل مقرراتی را وضع نموده که بانکها به عنوان واسطه ملزم به رعایت آن هستند.

تشریفات واردات در گمرک

قبل از ورود کالا به گمرک، کالا باید ابتدا ثبت سفارش شده و مجوزهای لازم را از سازمانهای مختلف دریافت کند. اولین مرحله برای ترخیص کالا همین ثبت سفارش است و باید خریدار قبل از تایید پیش پرداخت آن را دریافت کند. واردکننده، بعد از انجام مراحل ثبت سفارش، قرارداد را تایید کرده و سپس می تواند کالا را در یکی از گمرکات کشور ترخیص نماید. پس می توان گفت مراحل ترخیص کالا به دو بخش تقسیم می شود:

ثبت سفارش کالا که مربوط به قبل از ورود کالا به گمرک می شود:

تمامی کالاهای دولتی یا غیردولتی برای دریافت مجوز ورود می بایست ثبت سفارش شوند. واردکننده برای دریافت مجوز ثبت سفارش بایستی به سامانه های اینترنتی مدیریت ثبت سفارش واردات مراجعه کرده و اطلاعات درخواستی در خصوص مشخصات کالا، مقدار و قیمت کالا، مبدا و مقصد کالا و سایر اطلاعات لازم را در سایت تکمیل نماید. بعد از ورود اطلاعات اولیه در سایت، اگر کالایی مشمول استاندارد اجرایی واردات، طرح شبنم یا ایران کد باشد، باید از طریق سامانه تعاملی ( IMS) مجوزهای لازم را دریافت کند.

البته موارد استثنایی هم وجود دارد که نیاز به ثبت سفارش ندارند. این کالاها عبارتند از : کالاهای موردنیاز خانوارهای مرزنشین، شرکتهای تعاونی آنها، کالاهای خاص نظامی و کالاهای خاص سازمان انرژی، کالاهای همراه مسافران و کالاهای وارداتی از طریق پست و نمونه های تجاری و تولیدی

ترخیص کالا و واردات

ترخیص کالا که بعد از ورود کالا به گمرک انجام می شود.

بعد از پرداخت وجه کالا و همچنین اجرای مراحل ثبت سفارش توسط صاحب کالا، کالا وارد گمرک می شود. ترخیص کالا از گمرک یک پروسه طولانی است که از تنظیم اظهارنامه توسط خریدار شروع شده و سپس صاحب کالا می بایست اظهارنامه و سایر اسناد خود از جمله صورت عدل بندی، بارنامه و قبض انبار را جهت احراز هویت خود به گمرک ارائه نماید. سپس با توجه به نوع بار و سابقه تاجر یکی از سه مسیر سبز، زرد و قرمز برای اظهارنامه تعیین می گردد.

مسیر سبز که بهترین مسیر برای بازرگانان است مختص کالاهایی است که نیاز به کنترل فیزیکی و یا کنترل آزمایشگاهی و یا نیاز به کسب مجوز ندارند و معمولا در زمان کوتاهتری ترخیص می شوند. اغلب شرکتهای تولیدی در این مسیسر قرار می گیرند. در مجموع هرچه ارزش تعرفه اسناد با ارزش تعرفه گمرک مطابقت داشته باشد، مراحل ترخیص سریع تر انجام می گیرد.

مسیر زرد مختص کالاهایی است که نیاز به بازرسی فیزیکی ندارند ولی معمولا به بازرسی آزمایشگاهی و اعمال استانداردهای لازم نیاز دارند ولی از آنجایی که تعرفه های گمرکی را رعایت کرده اند اجازه ترخیص می یابند.

مسیر قرمز مربوط به کالاهایی است هم نیاز به بازرسی فیزیکی و هم بازرسی آزمایشگاهی دارند. در مواقعی بررسی استاندارد کالا هم نیاز دارند. در این کالاها ارزش اظهاری اسناد با ارزش استنباطی گمرک مطابقت ندارد. معمولا کارتهای بازرگانی که تازه دریافت شده و اقدام به واردات کالا کرده اند در این مسیر قرار می گیرند.

ترخیص کالا از گمرک بندرعباس

شهر بندرعباس مرکز استان هرمزگان در جنوب ایران می باشد. بندرعباس بزرگترین بندر ایران است که مقدار زیادی از ترانزیت کالاها در کشور از طریق دو بندر شهیدرجایی و باهنر در آن انجام می گیرد. این دو بندر به دلیل موقعیت مناسب جغرافیایی به عنوان نقطه اتکای بندرعباس برای جابجایی کالا و سرمایه در اشکال مختلف نتایج اقتصادی به سزایی برای هرمزگان به همراه داشته و بندرعباس را به منطقه ویژه اقتصادی معادن، فلزات، کشتی سازی و صادرات کالا تبدیل کرده است. مجتمع بندری شهید رجایی بندرعباس از مهم ترین بنادر ایران است و تخلیه و بارگیری سالانه حدود ۱۰۰ میلیون تن کالا به تنهایی بیش از ۵۵ درصد صادرات و واردات و ۷۰ درصد ترانزیت بنادر کشور را برعهده دارد. همچنین تخلیه و بارگیری ۹۰ درصد کالاهای کانتینری کشور در این مجتمع انجام می گیرد. بنادر مهم بندرعباس بندر چارک، بندر خمیر و بندر لنگه می باشد.

ترخیص کالا از گمرک بازرگان

شهرستان بازرگان در نزدیکی شهر ماکو در استان آذربایجان غربی واقع شده است و گمرک بازرگان در شهرستان بازرگان قرار دارد. فعالیت گمرک بازرگان در راستای ترانزیت وصادرات و واردات کالا است. بازرگان نقطه مرزی بین ایران و ترکیه می باشد و تنها مرز بین المللی در این منطقه و بزرگترین گمرک زمینی در کل کشور می باشد. این مرز روزانه ظرفیت عبور ۷۰۰ دستگاه تریلر را دارد ولی به علت طولانی بودن مراحل ترخیص کالا به طور متوسط روزی ۵۰۰ تریلر می توانند از مرز عبور کنند و این موضوع باعث به وجود آمدن صف های طولانی در مرز بازرگان می شود.

ترخیص کالا از گمرک بوشهر

بوشهر یکی از مهمترین بنادر تجاری ایران می باشد، این بندر یکی از بنادر تاریخی است و طبق شواهدی که وجود دارد، قدمت آن به ۵۰۰۰ سال قبل بازمی گردد. بوشهر به عنوان یکی از شهر های جنوبی کشور به حساب می آید. این شبه جزیره با داشتن ۱۴ کیلومتر طول به عنوان یکی از بنادر بزرگ و معروف برای تجارت و ترخیص کالا به حساب می آید .

ترخیص کالا از گمرک بوشهر به علت موقعیت جغرافیای بوشهر دارای ترافیک بسیار بالایی می باشد. اما ترخیص کالا از این گمرک دارای مزایایی هم می باشد که در ادامه در مورد آنها بحص خواهیم کرد.

علاوه بر موقعیت جغرافیایی بندر بوشهر، ترخیص کالا از گمرک بوشهر به صورت ۲۴ ساعته انجام می شود که موجب افزایش رقابت تجار برای ترخیص کالاهای خود از گمرک این شهر شده است و فقط در ساعات خاصی در این گمرک، کالاهای ترخیصی ترخیص نمی شود، این ویژگی یکی از مهمترین ویژگی های ترخیص کالا از گمرک بوشهر می باشد.

از سوی دیگر، تخفیفات گمرکی که در این گمرک به بعضی از کالاها اختصاص داده می شود نیز یکی عوامل ترافیک بالای ترخیص کالا از گمرک بوشهر به شمار می رود. علت این تخفیف ها، عدم توقف کشتی در دبی است.

شرکت بازرگانی تلاش و توسعه با داشتن بیش از ۲۵ سال فعالیت مستمر و تجربه طولانی در امر ترخیص کالا ، این نوید را به شما بازرگانان و تجار محترم می دهد که در سریع ترین زمان ممکن و با کمترین هزینه، ترخیص کالای تجاری شما را از گمرک بوشهر انجام داده و رضایت شما عزیزان را در امر ترخیص کالا به ارمغان آورد.

مزایای ترخیص کالا از گمرک بوشهر

 • استفاده از معافیتهای گمرکی برای کالاهایی که در منطقه تولید و وارد کشور می شوند.
 • ۲۴ ساعته بودن زمان ترخیص کالا در این گمرک
 • ورود کالا به منطقه بدون ثبت سفارش و با حداقل تشریفات گمرکی
 • معافیت گمرکی برای ورود کالاهای ساخته شده درمنطقه به داخل کشور به میزان ارزش افزوده
 • هزینه نسبتاً کم انبارداری و دپو کالا
 • نزدیکی منطقه ویژه اقتصادی پارس به منطقه ویژه اقتصادی بوشهر
 • نزدیکترین منطقه ویژه اقتصادی بندری به کشورهای حوزه خلیج فارس(کویت، قطر، بحرین و عربستان)
 • استفاده از تخفیفات ۲۳ درصدی گمرک
 • دریافت گواهی مبدا برای کالاهایی که از منطقه خارج شده و وارد سرزمین اصلی می شوند.
 • صادرات مجدد کالاهای وارد شده
 • امکان ترانزیت سریع محموله ها از راه های هوایی، زمینی یا دریایی

مراحل ترخیص کالا از گمرک بوشهر

مراحل ترخیص کالا از گمرک بوشهر هم مانند دیگر گمرکات کشور می باشد، این فرایند که شامل مراحل مختلفی می باشد را ما به صورت تیتر گونه در زیر آورده ایم.

 • ورود اطلاعات از طریق سیستم EPL
 • پرینت اظهارنامه
 • دریافت کوتاژ و تعیین مسیر
 • ارزیابی کالا
 • اخذ مجوزهای لازم
 • کارشناس سرویس ( مجازی )
 • صندوقانبارداری و ۱۰% کرایه حمل خطوط خارجی
 • درب خروج
 • خروج کالا

اخذ الکترونیک قبض انبار در گمرک بوشهر

در راستای تفاهم نامه گمرک جمهوری اسلامی ایران و سازمان بنادر و دریانوردی و اجرای موفق طرح اخذ الکترونیک قبض انبار در گمرک شهید رجایی، به اطلاع کلیه خدمت گیرندگان گمرک بوشهر می رساند از تاریخ ۹۷/۰۲/۰۱ طرح مذکور در گمرک منطقه ویژه بوشهر به مورد اجرا گذاشته خواهد شد.

با آغاز این تبادل الکترونیکی اطلاعات گمرک ایران به اطلاعات “تالی تخلیه و مانیفست بنادر” در بستر الکترونیکی دسترسی پیدا کرد و بدین ترتیب گمرک اطلاعات قابل توجهی از کالاهای موجود در محوطه‌ها و انبارهای بنادر و دریانوردی از طریق تبادل الکترونیکی مجموع بارنامه‌های موجود در کشتی (مانیفست کشتی) و تالی بندر به دست می‌آورد .

هزینه ترخیص کالا از گمرک بوشهر

هزینه ترخیص کالا از گمرک بوشهر می تواند شامل هزینه انبارداری، باربری، تخلیه، تعرفه آزمایشگاه، بارگیری، بدرقه کالا ، کارشناسی کالا و غیره… باشد که از صاحب کالا ( یا نماینده آن ) در هنگام ترخیص کالا دریافت می گردد.

هزینه های گمرکی ذکر شده بصورت مجزا از حقوق ورودی وصول می گردد. حقوق ورود کالا جهت ترخیص کالا ۵% ارزش گمرکی که به اضافه سود بازرگانی است که سازمان گمرک ایران مسئولیت وصول آن را به عهده دارد و جهت رویه واردات قطعی کالا وصول می نماید.

انواع مسیرهای ترخیص کالا و مدت زمان ترخیص

عموماً هرچه مدت زمان ترخیص یک کالا کمتر باشد، سودآوری آن کالا نیز بیشتر می گردد.مسیر سبز ایده آل شرکت های ترخیص کالا است که در صورت ورود به این مسیر، کالا در کمترین زمان ممکن برای مشتری آزاد می شود و ترانزیت خواهد شد. در همین جا است که خوش حساب بودن شرکت های ترخیص کار و شفافیت مالیاتی آن ها برای ورود به این مسیر به کمکشان می آید. البته این تعیین مسیر بیش از آنکه وابسته به اعتبار شرکت و یا صاحب کالا باشد به نوع کالا و ارزش آن بازمی‌گردد. مسیرهای زرد و قرمز مسیرهای زمان بری هستند که عموماً صاحبان کالا از ورود کالایشان به این مسیرها ابراز نگرانی می کنند. با این حال برخی مواد غذایی و کالاهای کشاورزی به ناچار به این مسیرها وارد می شوند و با گذراندن آزمایش‌های کارشناسی در گمرک معطل می شوند. توجه نمایید که هرچه سابقه کار یک ترخیص کالا بیشتر شود و کالای خاص سابقه تجارت بیشتری پیدا کند، ترخیص آن کالا راحت تر خواهد شد. بنابراین اگر می خواهید که به عنوان یک ترخیص کار وارد حوزه تجارت شوید، حتماً پیش از قبول ترخیص یک کالا اطلاعات فنی خود را در رابطه با آن کالا بالا ببرید.

مزیت اطلاع از آخرین اخبار ترخیص کالا

اطلاع از آخرین اخبار ترخیص کالا شما را از رقبا پیش خواهد انداخت، علی الخصوص در کشور ما که مدام بخش نامه ها تغییر می کنند و دستورالعمل های جدید به گمرک ابلاغ می گردند. فراموش نکنید که روش های تعیین ارزش کالا و امور کارشناسی مربوط به ترخیص کاران برای تسریع کار و افزایش سودآوری موثرند.ضمناً عموماً همین موضوعات بر اساس بخش نامه های مختلف تغییر خواهند کرد و اطلاع ترخیص کار از آن ها اهمیت سودآوری بازرگانی را بالا خواهد برد. مورد دیگر توجه به سامانه های تجارت است، دقت در انعکاس اطلاعات در سامانه تجارت و پیگیری امور مربوط به مبادلات به تسریع کار شرکت های ترخیص کالا مزیت رقابتی می بخشد. بنابراین اگر می خواهید که از رقبا پیشی بگیرید و در ابتدای کار مغلوب شرکت های بزرگ ترخیص کار گمرک نشوید، حتماً از آخرین اخبار ترخیص کالا مطلع شوید و خود را در بین مشاورین مطلع بازار، معرف حضور تولیدکنندگان و واردکنندگان کنید.

به‌طورکلی رسیدن به هدف ثبت یک شرکت ترخیص کالا و بهترین بودن در این حوزه مستلزم کسب تجارت و دانش فراوان است. صبور بودن، شناخت بازار کالاها و رویه‌های جاری گمرک‌های سراسر کشور از شما یک ترخیص کار مجرب می سازد. بنابراین اگر می خواهید که خود را به عنوان یک ترخیص کار حرفه ای نزد صاحبان کالا معرفی نمایید، ابتدا در مرزهای تجاری کسب تجربه کنید و سپس با تهیه یک رزومه قوی خود را پرزنت نمایید. فراموش نکنید که پرزنت شما با سؤال های کارفرماها همراه خواهد بود، لذا پیش از حضور در جلسه مشاوره اطلاعات خود را در زمینه آن کالای خاص تکمیل نمایید. با رعایت این اصول حتماً به عنوان یکی از بهترین شرکت های ترخیص کالا به بازار تجارت معرفی خواهید شد.

ترخیص کالا از گمرک پست

زمانی که یک بسته کوچک یا یک کالای کوچک وارد کشور می شود که ارزش کالای تجاری را ندارد به عنوان یک کالا تجاری نیاز به ارائه مدارک و طی کردن یک سری از مراحل برای ترخیص آن کالا نمی باشد؛ در این نوع ترخیص کالا شما می توانید به قسمت هایی که در گمرک ها به نام پست قرار داده شده است مراجعه کنید و کالای مورد نظر خود را دریافت نمایید.
میزان حقوق و عوارض گمرکی رابطه مستقيم با ارزش و نوع کالا و محتویات داخل مرسوله دارد که توسط ارزيابان گمرک تعيين مي شود که پست در این زمینه نیز به نیابت از گمرک و ارائه رسید مخصوص، آن را از مشتری اخذ می کند؛ همچنین براساس مقررات گمرکی، كالاهايي كه از طريق پست وارد کشور مي‌شود به استثناي اقلامي كه ورود آنها از نظر شرعي يا قانوني ممنوع است اگر جنبه تجاري نداشته باشد با نظر ارزیابان گمرک بدون پرداخت حقوق گمركي و سود بازرگاني، بدون مطالبه كارت بازرگاني و مجوزهاي مقررات صادرات و واردات ترخیص می‌شود؛ اگر در مواردی ارزش کالا بیش از سقف تعیین شده باشد، ترخیص کالا مشمول پرداخت عوارض گمرکی خواهد شد.

ترخیص کالا از پست

انواع کالای ورودی پستی

یک کالا می تواند در قالب های گوناگون جهت ترخیص کالا از گمرک پست اظهار شود؛ یک کالا می تواند در قالب هدیه یا سوغات، کالا و بار همراه مسافر و یا واردات قطعی به گمرک پست جهت ترخیص اظهار شود.

هدیه و سوغات
یک کالا می تواند به صورت هدیه و سوغات برای اشخاص حقیقی جهت ترخیص کالا از گمرک پست وارد شود، در حال حاضر طبق ماده ۳۹ آئین نامه اجرائی قانون مقررات صادرات و واردات سال ۱۳۷۹ برای هر نفر تا مبلغ ۵۰ دلار به شرط نداشتن جنبه تجاری و منع شرعی و قانونی با معافیت از پرداخت حقوق ورودی و عوارض مربوطه قابل ترخیص است.

کالاهای مسافری
به صورت لوازم و کالاهای مسافری، که مقررات مربوط در بخش مسافری کتاب مقررات صادرات و واردات بیان شده است.

کالاهای نمونه و تجاری
به صورت نمونه کالا برای واحدهای تولیدی، تحقیقاتی و آموزشی و یا کالای تجاری مانند کاتالوگ و بروشور و غیره … که بر اساس مقررات مربوط ترخیص می شود.

برخی از بسته های پستی که به صورت های گوناگون پستی و یا خرید از خارج به کشور وارد می گردند، در گمرک پست به دلیل عدم پذیرش ارزش یا نوع کالا به عنوان کالای غیر تجاری باید مورد ترخیص کالا از گمرک پست قرار بگیرند. بعضا ارائه استاندارد و دریافت رای نظر کمیسیون ها جهت ترخیص، برای این قبیل کالا ها ضرورت می یابد.
البته این دست کالاها جدا از کالاهایی هستند که از طریق پست دی اچ ال و یا تی ان تی و دیگر پست های سریع به گمرک فردوگاه امام خمینی وارد شده و پیش از ترخیص کالا قبض انبار دریافت می کنند.

بر اساس آمار به دست آمده از گمرک جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۵ میزان واردات و ترخیص کالا از گمرک پست ۳۹۹۱ کیلوگرم بوده است که این میزان از لحاظ ارزش دلاری در حدود ۵۸۵ هزار دلار یعنی بیش از یک میلیارد و ۸۳۷ هزار تومان بوده است.
واردات کالا به گمرک پست از کشورهای گوناگونی صورت می گیرد. در طی سال ۹۵ بیشترین میزان واردات کالا از تایوان معادل ۱۹۲۶ کیلوگرم و پس از آن بیشترین میزان واردات کالا از کره معادل ۱۰۰۶ کیلوگرم بوده است. اما بیشترین میزان ترخیص کالا از گمرک پست از لحاظ ارزش دلاری متعلق به واردات از ایتالیا بوده که معادل ۱۳۸ هزار دلار می باشد.
جالب است بدانید که در سال ۹۵ واردات پلاتین ها و سوزن های مصرفی با کد تعرفه ۸۴۴۸، بیشترین میزان واردات کالا به گمرک پست تهران بوده است . به صورتی که ۸۶۱ کیلوگرم از این کالا با ارزش دلاری بیش از ۱۰۸ هزار دلار جهت ترخیص، از طریق پست بین المللی به ایران واردات شده است.

به طور کلی بر اساس مطالعه آمار ۱۲ ماهه منتهی به اسفند ماه سال ۹۵ می توان بیان کرد که در این سال تنها ۱۰۷ مرتبه واردات کالا و ترخیص کالا از گمرک پست به صورت رویه تجاری به کشور صورت گرفته است.

تفاهم نامه تبادل الکترونیکی اطلاعات بین گمرک جمهوری اسلامی ایران و شرکت ملی پست

در تاریخ سوم آبان ۱۳۹۶ گمرک جمهوری اسلامی ایران و شرکت ملی پست تفاهم نامه تبادل الکترونیکی اطلاعات امضاء نمودند و با امضای این تفاهم نامه شرکت ملی پست ایران به عنوان یکی دیگر از سازمان های هم جوار به سامانه جامع گمرکی پیوست و تعداد سازمان های همجوار گمرک ایران در سامانه پنجره واحد تجارت فرامرزی به ۲۹ سازمان بالغ گشت.

این تفاهم نامه به امضای رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران آقای فرود عسگری به عنوان معاون وزیر اقتصاد و حسین مهری معاون وزیر ارتباطات و مدیر عامل پست جمهوری اسلامی ایران رسید.
این تفاهم نامه بر اساس موافقت نامه های سازمان گمرک جهانی WCO و اتحادیه پست جهانی (UPU) با استناد به قانون الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون تجدید نظر شده کیوتو در مورد ساده سازی و هماهنگ سازی تشریفات گمرکی و قانون الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون پستی جهانی به امضا رسیده است .
هدف از انعقاد این تفاهم نامه افزایش همکاری های دو طرفه به منظور تسهیل و تسریع در انجام تشریفات گمرکی مربوط به مرسولات پستی است که طرفین با رعایت سرعت، امنیت و کارایی؛ اصلاح و بهبود فرآیند عملیات ترخیص گمرکی از پست را با استفاده از فن آوری های اطلاعاتی و ارتباطی و تبادل اطلاعات الکترونیکی لحاظ نمودند.

تفاهم نامه تبادل الکترونیکی اطلاعات میان گمرک و شرکت ملی پست منجر به روان سازی و تسهیل فرآیند ترخیص و تحویل مرسولات پستی به گیرندگان و در عین حال نظارت های قانونی می شود . با به اشتراک گذاری داده ها و اطلاعات کد گذاری شده شناسایی و بررسی محموله های پستی و هم چنین گیرندگان این محموله ها به شکل سیستماتیک انجام می شود.

تفاهم گمرک و پست در بخش ترخیص کالای پستی در صادرات

موضوع تفاهم نامه گمرک ایران و شرکت ملی پست در بخش صادرات یا ارسال مراسلات پستی به منظور انجام نظارت ها و کنترل های لازم، اطلاعات اقلام صادراتی و اشخاص صادرکننده پس از این از طرف پست با گمرک به صورت الکترونیکی و مبادله ای صورت می گیرد.
همچنین گمرک با استفاده از شرح بیان شده در ماده ۸۴ قانون امور گمرکی نسبت به اعطای نیابت گمرکی در پذیرش مرسولات به خارج از کشور اقدام می نماید .

تفاهم پست و گمرک در مورد ترخیص کالای پستی در واردات 

در بخش واردات یا ورود مراسلات پستی نیز به منظور نظارت و کنترل کالای وارداتی پستی، دسترسی به داده های الکترونیکی برای طرفین فراهم می گردد . علاوه بر این در اجرای ماده ۳۹ آئین نامه قانون مقررات صادرات و واردات و بند ۱۱ ماده ۵ قانون اساسنامه شرکت ملی پست می بایست نسبت به ارائه فهرست شرکت های خرید اینترنتی از سوی پست به گمرک به طور مستمر اقدام گردد.
همچنین به منظور کاهش میزان ترانزیت به سایر استان ها و ایجاد وحدت رویه در انجام تشریفات گمرکی و تسریع در ترخیص مرسولات پستی ، تشریفات ترخیص کلیه مرسولات در گمرک امانات پستی تهران صورت می گیرد. تفاهم نامه فی مابین سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونت امور گمرکی گمرک ایران و همچنین تفاهم نامه فی مابین سازمان ملی استاندارد و گمرک در خصوص مرسولات پستی به عنوان ” مصرف شخصی ” تا زمان اعتبار ساری و جاری است . بدیهی است که تشخیص مصرف شخصی مراسلات پستی با گمرک می باشد .

بیشترین میزان پست از گمرگ

بیشترین میزان کالاهای وارداتی که وارد کشور می شوند پس از ترخیص به سمت تهران پست می شوند. بیشتر این کالاها از کشور تایوان وارد کشور ما می شوند. شرکت های ترخیص کالا در خصوص ترخیص نمودن کالاها و اجناس تجاری ، پزشکی و دیگر دسته ها به شرکت ها کمک می نماید.

مقررات صدور کالا از طریق پست

ارسال کالا از طریق پست با حفظ جنبه غیر تجاری به استثنای کالاهایی که شرعاً یا قانوناً ممنوع الصدور هستند بدون مطالبه کارت بازرگانی و مجوز صدور به هر میزان از لحاظ قیمت با رعایت سایر مقررات مجاز است.
ارسال کالای خارجی از طریق پست حداکثر به میزان سقف ارزش۸۰ دلار آمریکا برای هر نفر مجاز است.

مقررات صدور کالای خارجی از طریق پست

ارسال کالای خارجی از طریق پست حداکثر به میزان سقف ارزش۸۰ دلار آمریکا برای هر نفر مجاز است.

مقررات مربوط به محمولات و مراسلات پست بین المللی

مرسولات پستی به کلیه اشیائی اطلاق می شود که بر طبق قوانین پستی داخل یا بین المللی توسط پست قبول، مبادله و توزیع می شود.

نحوه ارزیابی و ترخیص کالاهای وارده به گمرک امانات پستی (ارزیابی غیابی)

بسته های وارده ابتدا در بخش غیابی بدون حضور صاحب بسته و در حضور نماینده پست مورد ارزیابی قرار می گیرند که با در نظر گرفتن نوع کالا و غیر مستعمل بودن آن (در مورد البسه) و نداشتن منع شرع و قانونی و غیر تجاری بودن تا مبلغ ۵۰ دلار بنام هر فرد بدون اخذ حقوق ورودی ترخیص و تحویل نماینده پست می گردد تا تحویل صاحبان آنها گردد و مازاد بر آن به صورت حضوری ترخیص می گردد تا تحویل صاحبان آنها .

بسته های بالای ۵۰ دلار همچنین تعدادی از بسته هائی که احتیاج به بررسی بیشتر دارد به صورت حضوری با حضور صاحب بسته و در حضور نماینده پست ارزیابی می گردد. در این قسمت پس از تعیین میزان حقوق ورودی و عوارض مربوطه و پرداخت آن پته صادره تحویل صاحب کالا می گردد که به موجب آن بسته خود را تحویل گرفته و از گمرک ترخیص نماید.

نکته:هر گونه کسری و خسارت در بسته ها و محتویات آنها و عدم تحویل به موقع به صاحب بسته به عهده شرکت پست که آورنده و نگهدارنده بسته است، می باشد و در این زمینه گمرک مسئولیتی ندارد.

به استناد بند ۳ ماده ۲۰ کنوانسيون پستي جهاني، ادارات پست کشورها مجازند در صورت ترخيص مرسولات محتوی کالا از گمرک به غیر از نامه، اسناد و مدارک که شامل بسته کوچک، امانت پستي، بسته پيشتاز است به نيابت از گیرندگان، مبلغي را بابت ترخيص بر مبناي هزينه هاي مصوب از مشتريان اخذ کنند.

برابر مفاد آيين نامه پست نامه ها و امانات پستی درخصوص هزینه های اعلام شده از سوی اتحادیه پستی جهانی برای انجام امور گمرکی در کشور مقصد، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مبالغ فوق را با در نظر گرفتن تخفیف مضاعف نرخنامه مصوب سال ۹۳، ۱۳۰ هزار ریال تعیین کرده است.
این هزینه ها بابت ارایه مرسولات به گمرک و اخذ نظر ارزیابان گمرک، بسته بندی مجدد مرسوله و ارسال آنها به مراکز تجزیه و مبادلات به منظور تداوم عملیات پستی و تحویل به گیرنده در نشانی دریافت می شود.
به استثنای پاکات و مرسولات برگشتي از خارج، تمامی مرسولات پستي وارده اعم از بسته کوچک، امانت سفارشی،بسته پيشتاز که به منظور ارزيابي به گمرک ارسال مي شود، مشمول هزینه یاد شده خواهد شد.

عوارض گمرکی هزینه ای مجزا بوده و هیچ گونه ارتباطي با هزينه ارائه و ترخیص کالا از گمرک و حق توزیع بسته کوچک که با قبض رسید جداگانه پستی از گیرنده مرسوله دریافت می شود ندارد . میزان این عوارض از سوی ماموران گمرک تعیین و فاکتور مربوطه در هنگام تحویل مرسوله به گیرنده ارایه می شود تا مطابق آن هزینه عوارض ورود کالا به کشور دریافت و در نهایت از سوی پست به حساب گمرک واريز شود.
اساس فعالیت های پستی بر پایه مفاد مندرج در احکام اتحاديه پستی جهانی است که به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيده و به عنوان قانون مصوب لازم الاجرا است.

نحوه ترخیص بسته ها (حضوری)

صاحب بسته شخصاً با داشتن کارت شناسائی (و یا نماینده آن با به همراه داشتن وکالتنامه رسمی یا معرفی نامه از طرف صاحب بسته) جهت ترخیص کالا از گمرک پست به گمرک پست مراجعه کرده و مطابق زیر مراحل ترخیص کالا از گمرک پست را طی می نماید.

مراحل ترخیص کالا از گمرک پست

 •  اخذ شماره نوبت از گمرک.
 •  مراجعه به قسمت احراز هویت پست

در این قسمت پس از احراز هویت، صاحب بسته یا نماینده وی، شماره نوبت اخذ شده از گمرک در ظهر اعلامیه پستی نامبرده منعکس و بسته از انبار برای ارزیابی به قسمت ثبت دفتر انبار تحویل می گردد.

 •  ثبت شماره اعلامیه پستی و شماره نوبت اخذ شده در دفتر انبار.
 • تحویل اعلامیه پستی به کارشناسان بخش تجاری و غیر تجاری گمرک جهت تعیین ارزیاب.
 • بیرون آوردن بسته از انبار و تحویل به ارزیاب مربوطه جهت ارزیابی.

ارزیابی بسته ها با توجه به الویت شماره نوبت اخذ شده در حضور نماینده پست صاحب کالا یا نماینده قانونی او شروع می شود و میزان معافیت و حقوق ورودی مربوطه تعیین می گردد.
همچنین باید توجه داشت مجوز ترخیص کالاهایی که به موجب جدول مقررات صادرات و واردات به عهده سازمان یا وزارتخانه خاصی است، کسب گردد. بعضی از نمایندگان سازمانها یا وزارتخانه های مذکور در گمرک مستقر نمی باشند. بنابراین برای آن دسته از کالاهایی که نیاز به کسب نظر سازمان خاصی دارد، قبض نگهداری صادر می گردد تا پس از اخذ مجوزهای لازم ترخیص گرد.

 • صدور مجوز از سوی سازمانهای مرتبط

نماینده اداره ارتباطات رادیوئی درباره: رادیو، تلفنهای بی سیم، تلفن همراه (موبایل)، بردهای الکترونیکی، IC (آی سی)، دزدگیر، آیفون تصویری، کنترل دستگاههای رادیوئی، تلویزیونی و ماشینهای اسباب بازی کنترل از راه دور و غیره.
نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره کتب، نشریات، مجلات، کاتالوگ، بروشور، روزنامه و بعضی مدلهای گیتار و ارگ، نوار ویدئو، نوار کاست، دیسکتهای موسیقی، فلاپی دیسکتها و غیره.
نماینده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (معاونت امور دارائی در ارتباط با داروها، سموم و حشره کشهای خانگی و مواد خوراکی، آشامیدنی، آرایشی، بهداشتی) و ( معاونت تجهیزات پزشکی در ارتباط با لوازم و تجهیزات پزشکی).
نماینده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درباره کتب علمی و آموزشی و غیره.
نماینده قرنطینه نباتی درباره بذر گل، نهال، کود، سموم دفع آفات نباتی.
نماینده سازمان انرژی اتمی ایران درباره مایکروویو (غذا گرم کن) و کلیه دستگاههای پرتو زا و مواد تشعشع زا و غیره.
نماینده وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در رابطه با کالاهای تحت نظر از جمله فشفشه، ترقه، طپانچه، اسلحه و مهمات و غیره.
نماینده مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی درباره کالاهای مشمول استاندارد اجباری و تعیین نوع کالای شیمیائی و غیره از نظر نوع مواد متشکله.

 • امضای اعلامیه پستی توسط ارزیاب و کارشناس مربوطه.
 • مراجعه به بانک جهت پرداخت مبلغ تعیین شده بابت حقوق و عوارض گمرکی.
 • مراجعه به ارزیاب جهت صدور و امضاء پته گمرکی.
 • مراجعه به صندوق گمرک و ممهور نمودن پته گمرکی.
 • مراجعه به قسمت دفتر کل انبارها.
 • مراجعه به پست جهت پرداخت وجهی که بعنوان عوارض پست دریافت می دارند.
 • مراجعه به دفتر خروج پست (ثبت ردیف اعلامیه پستی و شماره پته مربوطه و امضای صاحب کالا)
 • تحویل بسته از پست.
 • مراجعه به درب خروج گمرک.

در این قسمت ضمن ارزیابی اجمالی مجدد و ثبت پته در دفتر درب خروج و ثبت ردیف مربوطه در ظهر پته و امضاء و ممهور نمودن آن به مهر درب خروج، بسته به صاحب آن تحویل و از گمرک ترخیص می شوند.

لیست کالاهای ممنوعه پستی

در کنار مرسولات عادي که روزانه در شبکه پستي کشور جابه‌جا مي‌شود ارسال برخي کالاها از طريق پست مجاز نيست. غيرمجازهايي که ممنوعات پستي خوانده مي‌شوند و از روي قوانين پست جهاني‌ و البته قانون گمرک کشورها تعيين شده‌اند.

مقررات و ممنوعات پستي جهاني براي کمک به سالم و به موقع رسيدن مرسولات پستي وضع شده‌اند. ادارات پست کشورها در عين حال که از مقررات جهاني پست تبعيت مي‌کنند، تابع سياست‌گذاري های داخلی کشور خود نیز هستند. اما سياست‌هايي که پست در قبول يا عدم قبول مرسولات اعمال مي‌کند در واقع سياست‌هاي گمرک کشور است و براي پي بردن به ممنوعات پستي هر کشور بايد ديد که از نظر گمرک آن کشور وارداتي چه اقلامي ممنوع است.از اين رو پست در تمام کشورها براساس قوانين و مقررات کشور خود و مقررات پستي، ممنوعيت‌هايي را براي پذيرفتن مرسولات پستي اعمال مي‌کنند.

اما مهم‌ترين ممنوعات پستي در ايران شامل موارد زير است.

 1. قرار دادن مکاتبات داراي جنبه شخصي، در داخل مرسولات با نرخ مخفف (امانات، بسته‌هاي کوچک، مطبوعات، مرسولات نابينايان و…)
 2. قرار دادن اشياي قيمتي مانند طلا و نقره و جواهرات، قطعات پول و اوراق بهادار جوف پاکت‌هاي غيربيمه پستي
 3. مرسولاتي که ماهيت و يا لفاف‌بندي آنها مي‌توانند براي کارکنان پست ايجاد خطر نمايند و يا ديگر مرسولات و تجهيزات پستي را کثيف و ضايع کنند.
 4. پست نامه‌ها به غير از نامه‌هاي بيمه شده (با ارزش اظهار شده) نمي‌توانند حاوي وجه نقد، اوراق بهادار مانند چک، سفته، چک‌هاي مسافرتي، چک‌هاي بانکي و تضميني باشند.
 5. نوشته مخصوص نابينايان، نمي‌تواند حاوي ضمائم يا يادداشت‌هايي باشد.
 6. وسايل قمار که در آنها برد و باخت مطرح است، نظير تخته نرد، ورق و…
 7. پوست حيوانات حرام گوشت
 8. وسايل موسيقي (در صورت کسب مجوز ترخيص بلامانع است)
 9. مشروبات الکلي
 10. اسلحه
 11. مواد راديواکتيو
 12. مواد منفجره
 13. مواد مخدر و مواد پسيکوتروپ (روان گردان)
 14. مجلات مد و منافي عفت و اخلاق
 15. کتب خطي، عتيقه و کتب مرجع
 16. حيوانات زنده به استثناي زنبور عسل، زالو، کرم ابريشم، انگل‌ها و موجودات دافع حيوانات موذي که توسط مؤسسات رسماً شناخته شده‌اند.
 17. جوهر خشک يا محلول و رنگ‌هاي خشک يا مايعي که در داخل آنها جوهر باشد.

برخي از مواد و اشياء به دليل حفظ امنيت پرواز شرکت‌هاي هواپيمايي جزء ممنوعات هوايي (کالاهاي خطرناک) محسوب مي‌شوند که قبول و ارسال آنها از طريق خطوط پستي هوايي ممنوع است که عمده‌ترين آنها عبارتند از:
(الکل، استن، مايعات آتش‌زا، انواع اسپري‌ها، مايعات حلال، مواد سفيدکننده، دستگاه فرزني مو (داراي گاز هيدروکربن، باتري تر، ژنراتور شيميايي، اکسيژن، مواد شيميايي پزشکي، مواد اکسيدکننده و….)

مقايسه ممنوعات در چند کشور

همان طور که گفته شد هر کشور مختار است به مقررات پايه ممنوعات پستي جهاني چيزهايي را اضافه کند و اين ممنوعات در کشورهاي مختلف داراي تفاوت‌هايي است. ماحصل اين تفاوت ليست‌هاي بلند بالا از ممنوعات پستي مخصوص هر کشور است که چند نمونه از تفاوت‌ها در زير آورده شده است.

آلمان: براي مثال در فهرست اقلام ممنوعه وارداتي (يا ترانزيتي) به کشور آلمان آمده: همه حيوانات زنده، به استثناي زنبورها، زالو، کرم ابريشم، انگل ها و نابود کننده هاي حشرات گزنده بمنظور کنترل آن حشرات و مبادله شده بين موسسات رسماً شناخته شده، مگس هاي خانواده دراسوفيليدا جهت تحقيقات زيستي پزشکي، مبادله شده بين موسسات رسماً شناخته شده.
اتريش: همچنين در فهرست اقلام ممنوعه به‌عنوان واردات يا ترانزيت کشور اتريش قيد شده که: پشم و موي خوک، گراز يا گراز وحشي و ضايعات آنها، موي گورکن و ساير موهاي مخصوص ساخت برس، پرداخت نشده. موي اسب و ضايعات آن، پرداخت نشده. روده، سيراب و معده حيوانات (به جز ماهي)، کل و قطعات آنها، تازه، سرد،منجمد، نمک سود، با آب نمک، خشک شده يا دود داده شده، ممنوع است.
انگلستان: قوانين کشور انگلستان براي واردات يا تزانزيت حيوانات زنده کمي متفاوت است. اين کشور ضمن ممنوعيت واردات همه حيوانات زنده برخي استثناها نيز قائل شده است. همچنان که واردات زنبور عسل را مشروط دانسته و قيد کرده: محموله زنبورهاي زنده بايد فقط حاوي زنبورهاي ملکه و زنبورهاي کارگر باشد. کولوني ها مجاز نيستند. هر محموله بايد يک مجوز ورود، صادره توسط وزارت کشاورزي و يک گواهي سلامت، صادره توسط وزارت کشور مبداء به همراه داشته باشد.

بنابراين همان‌طور که گفته شد قوانين ممنوعات پستي يا همان قوانين گمرکي در کشورهاي مختلف در عين حال که در بسياري موارد داراي شباهت‌ هستند، تفاوت‌هايي نيز دارد.

ممنوعات پستي وارداتي به ايران

اما براساس قوانين و مقررات گمرک ايران نيز ارسال برخي اقلام به ايران ممنوع است. ليست کامل ممنوعاتي وارداتي به ايران عبارتند از:

 1. لباس دست دوم.
 2. سيستم‌هاي راديويي مجهز به انواع باندهاي جانبي (single- upper-lower)، اوسيلاتور
 3. (نوسان‌ساز) با فرکانس ضربه‌اي، موج پايدار (فرکانس ثابت)، باند هوايي، باند پليس.
 4. سيستم‌هايي راديويي مجهز به باند FM داراي فرکانس طيف ۷۶ تا ۸۷ MH2.
 5. عدم قبول وجه رايج اعم از اسکناس و ساير اوراق بهادار در مرسولات عادي و سفارشي.
 6. مواد مخدر و روانگردان.
 7. اقلام غيراخلاقي يا منافي عفت.
 8. اقلام جعلي و سرقتي.
 9. اقلامي که به لحاظ ماهيت يا بسته‌بندي، مي‌توانند مأموران يا عامه مردم را در معرض خطر قرار دهند يا
 10. موجب آلودن يا خرابي ساير مرسولات شوند.
 11. مواد منفجره، قابل اشتعال يا راديواکتيو و کالاي خطرناک.

ترخیص کالا از ترکیه

روابط تجاری گرم بین این دو کشور همسایه باعث شده که تجار و بازرگانان ایرانی تمایل زیادی برای واردات کالا از ترکیه داشته باشند. واردات و ترخیص کالا از ترکیه مستلزم کسب اطلاعات کامل و جامع در این رابطه است.
ترکیه کشوری آسیایی اروپایی است که در بین کشورهای ایران، آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، سوریه، عراق، بلغارستان و یونان قرار داد. ترکیه از شمال به دریای سیاه و از غرب به دریای مدیترانه راه پیدا می کند.

اقتصاد این کشور اوراسیایی تا حد زیادی متکی بر تولیدات کشاورزی است. ترکیه از نظر تولید محصولاتی نظیر زیتون، گیلاس، فندق، پسته، بادام، جو، گندم، سیب زمینی، چغندر، سیب، لیمو، چای و کتان در ردیف برترین کشورهای دنیا قرار دارد؛ بنابراین این محصولات می توانند مورد توجه تجار و بازرگانانی قرار بگیرند که به امر تجارت و واردات از ترکیه بخصوص در زمینه محصولات کشاورزی علاقمند هستند.

جالب است بدانید که ترکیه معمولاً در ردیف پنج کشور اولی قرار دارد که بیشترین حجم کالاهای وارداتی به ایران را دارد. بخش عمده ترخیص کاللا از ترکیه از طریق گمرک بازرگان واقع در استان آذربایجان غربی وارد ایران می شوند؛ در حقیقت گمرک بازرگان واقع در نزدیکی منطقه آزاد تجاری ماکو نقش دروازه بین دو کشور ایران و ترکیه را ایفا می کند.

بیشترین واردات ایران از ترکیه

بیشترین محصولات و کالاهای وارداتی از ترکیه که توسط تجار و بازرگانان ایرانی به ایران وارد می شوند:

 • فندق
 • میوه
 • سبزیجات
 • پوشاک
 • طلا
 • جواهرات
 • وسایل آرایشی و بهداشتی
 • فلزات
 • کاشی و سرامیک
 • و …

ترخیص کالا از ترکیه تنها به محصولات کشاورزی محدود نمی باشد، این کشور در صاردات پارچه و انواع البسه نیز دارای صادرات بالایی می باشد که یکی از کشورهایی که در حوزه البسه از ترکیه واردات دارد ایران می باشد.

جالب است که بدانید در صورت واردات برخی کالاها از ترکیه می توانید از تخفیفات تعرفه ترجیحی بین دو کشور بهره ببرید.

ارسال کالا از اروپا به ترکیه جهت ترخیص کالا از ترکیه :

قابلیت و امکان ترخیص کالا از ترکیه ، خصوصا برای واردات کالاهایی که قابلیت و امکان حمل بدون واسطه از اروپا به کشور‌ایران ندارند، هم مهیا است , به‌این صورت که کافی است کالا از اروپا به ترکیه ارسال شود، بعد از ترخیص کالا از ترکیه ، کالا در گمرک بازرگان یا گمرک غرب تهران ترخیص شود.

اما واقعاً چه عواملی باعث می شوند که تجار و بازرگانان ایرانی تا به این حد به واردات و واردات از کشور ترکیه تمایل نشان دهند؟
جدای از روابط قوی تجاری بین دو کشور ایران و ترکیه، عوامل مختلفی تجار و بازرگانان ایرانی را به واردات و واردات از ترکیه تشویق می کنند.
یکی از این عوامل، فاصله کم بین کشور ایران و ترکیه است؛ این فاصله کم به تجار اجازه می دهد که با صرف هزینه و زمان کم اقدام به واردات کالای موردنظر خود از کشور ترکیه کنند.
از طرف دیگر تجار به ترکیه به چشم دروازه ای به سمت اروپا نگاه می کنند؛ یعنی از طریق کشور همسایه ترکیه می توانند خیلی سریعتر و به صرفه تر به محصولات اروپایی دست پیدا کنند.
همچنین پس از اجرای تحریم های اقتصادی بر علیه ایران، امکان واردات مستقیم از خیلی از کشورهای صنعتی اروپا عملاً غیر ممکن شده؛ از این رو تجار کالاهای موردنظر را اول وارد کشور ترکیه کرده و سپس از آنجا وارد ایران می کنند.

اما آیا تجار ایرانی مجاز به واردات هر نوع کالایی از ترکیه به ایران هستند؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که خیر، این امر امکان پذیر نیست. کالاهایی که از ترکیه وارد کشور ما می شوند به هیچ عنوان نباید در زمره کالاهای ممنوع الورود باشند.

در واقع طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران ورود برخی از کالاها مانند تجهیزات پزشکی مستعمل، مواد مخدر و مشروبات الکلی به ایران ممنوع است. تنها کالاهای مجاز و مشروط، مجوز ترخیص را دریافت خواهند کرد.
منظور از کالای مجاز، کالایی است که بی هیچ قید و شرطی اجازه ورود به کشور را دارد اما کالای مشروط، کالایی است که واردات آن مشروط بر اخذ مجوز از یک سازمان معین است مانند مواد دارویی و بهداشتی که برای واردات آنها مستلزم اخذ مجوز از وزارت بهداشت است.

قوانین حاکم بر پروسه واردات کالا از ترکیه

قوانین واردات کالا از ترکیه به ایران با مقررات حاکم بر واردات کالا از سایر کشورها به ایران یکسان و مطابق با قوانین نظام جمهوری اسلامی ایران است.
اما از آنجایی که هم ایران و هم ترکیه در معاهده ای تحت عنوان کنوانسیون تیر عضویت دارند؛ قوانین واردات از ترکیه نسبت به واردات از دیگر کشورها تا حدودی آسانتر است چون طبق مفاد کنوانسیون تیر، پلیس ترکیه حق باز کردن پلمپ گمرک و بررسی محموله ای که از گمرک ترکیه ترخیص و به سمت ایران راهی شده است را ندارد؛ مگر در مواردی که محموله مورد ظن واقع شود. به همین دلیل پروسه واردات از ترکیه نسبتاً با سرعت بیشتری اتفاق می افتد.

مراحل ترخیص کالا از ترکیه

سفارش، خرید و ترخیص کالا از ترکیه نیازمند طی کردن مراحل مختلفی است که به شرح زیر می باشد:

 • شناسایی توليد كننده یا فروشنده در ترکیه

تجار و بازرگانانی که قصد واردات کالا از ترکیه را دارند، در ابتدای امر باید تولید کننده و یا فروشنده مورد نظر و قابل اطمینان خود را در ترکیه، جهت خرید محصولات مدنظر خود شناسایی کند.

 • گفتگو و مذاکره

عقد قراردادهای تجاری بدون ساعت ها گفتگو و مذاکره ممکن نیست. در این صورت برای خرید کالا از شرکت های ترکیه ای باید مذاکرات متعددی با فروشندگان صورت بگیرد تا قیمت ها مطابق با میل تاجران ایرانی باشد. همچنین میزان خرید کالا از شرکت های ترکیه ای در مذاکرات تعیین می شود. زمان تحویل گرفتن کالاها، کیفیت آنها و برخی دیگر از ویژگی های کالا، از دیگر مواردی هستند که در زمان عقد قرارداد باید به آنها توجه شود.

 • اخذ پرفورما و پکینگ لیست از فروشنده یا شرکت تولید کننده

پس از ارسال پروفرما ( پیش فاکتور ) توسط فروشنده و تایید آن توسط خریدار، قرارداد نهایی بسته می شود و تولیدکننده یا شرکت ترکیه ای با دریافت بخشی از مبلغ خرید، در صورت عدم وجود کالا در انبار اقدام به تولید کالا می نماید.

 • ثبت سفارش کالا

در سالهای قبل ثبت سفارش کالا قبل از ورود کالا انجام می گرفت و این باعث تسریع در روند ترخیص کالا می شد، چرا که در هنگام ورود کالا ثبت سفارش هم آماده بود. اما با مقررات اخیر مرحله ی آخر ثبت سفارش نیازمند ارائه ی شماره ی قبض انبار در سیستم ثبت سفارش می باشد. لذا کارشناسان این شرکت به محض دریافت شدن قبض انبار، نسبت به ثبت سفارش کالای وارداتی اقدام می نمایند.

سفارش ثبت شده در سیستم بایستی به تایید کارشناسان وزارت بازرگانی برسد که این تایید معمولا در فاصله ی زمانی یک روز اخذ می گردد. ضمنا پس از تایید شدن ثبت سفارش کد اظهار کالا بایستی توسط سامانه ی فوق به گمرک ابلاغ شود که گاهی این ابلاغ هم یک روز طول می کشد. بنابراین فاصله زمانی مورد نیاز برای ثبت سفارش یک الی دو روز کاریست.

 • اظهار گمرکی

پس از نشستن کد ثبت سفارش در سیستم، نوبت به اظهارنامه کالا می رسد. در این مرحله از فرایند ترخیص کالا از گمرک، تکمیل اظهارنامه واردات و ثبت آن در سیستم گمرک که به صورت آنلاین انجام می شود. نوع کالا، کمیت، علامت تجاری، فنی، مدل، ارزش و وزن کالا از جمله اطلاعاتی است که در زمان ورود کالا به گمرک به آنها توجه می شود.

 • ارزیابی اظهارنامه توسط کارشناسان گمرک

بررسی و تایید اظهارنامه در این مرحله ارزیابان گمرک کالا را ارزیابی می کنند تا از صحت مندرجات اطمینان حاصل نمایند. همچنین دایره ی ارزش گمرک در خصوص ارزش درج شده در اسناد بررسی و نتیجه را تایید می نماید.

 • اخذ مجوزهای لازم

چناچه کالا نیازمند دریافت گواهی استاندارد یا گواهی های خاص یا مجوز از مراجع مربوطه (مانند نظام پزشکی یا مخابرات …) باشد، ابتدا باید این مجوزها دریافت گرد، در غیر اینصورت و تایید صحت کلیه مندرجات از طرف کارشناسان گمرک، فیش های پرداخت هزینه ی گمرکی صادر گردیده و با پرداخت آنها پروانه ی خروجی کالا که مشابه همان اظهارنامه است پرینت گرفته می شود.

 • درب خروج:

پس از انجام مراحل فوق و اتمام مراحل ترخیص کالا در گمرک، وسیله ی نقلیه ی مناسب جهت حمل کالای مشتریان به نقاط مختلف کشور فراهم گردیده و کالا بر روی آن بارگیری و وسیله ی نقلیه ی حامل بار ترخیص شده به درب خروج گمرک هدایت می شود. درب خروج خود در واقع یک گمرک کوچک است که کلیه ی مراحل را یکبار دیگر از ابتدا تا انتها چک میکند و پس از اطمینان از صحت کلیه مراتب و مراحل مهر خروج کالا روی پروانه زده شده و کالا اجازه ی خروج از گمرک را پیدا میکند.

اسناد مورد نیاز جهت ترخیص کالا از ترکیه

قبض انبار، بارنامه، پروفورما اینویس، پکینگ لیست و گواهی مبداء اسنادی است که در خصوص همه ی کالاها بایستی به گمرک ارائه شود.

نحوه ترخیص کالا از ترکیه

به صورت کلی برای ترخیص کالا از ترکیه باید به موارد زیر توجه کرد:

استعلام  مشخصات کالاها

دریافت مشخصات کامل فنی و قیمت کالا یکی از موارد بسیار مهمی است که در زمان ترخیص کالا از ترکیه باید به آن دقت شود. تمامی خریداران و بازرگانان ایرانی موظفند تا این اطلاعات را از فروشندگان کشور ترکیه دریافت کرده و در قسمت اظهارنامه ترخیص کالا به سازمان گمرک تحویل دهند.

تصمیم گیری برای محاسبه هزینه ها

قیمت کالایی که از ترکیه وارد ایران می شود، به عوامل مختلفی مانند شرایط فروش در بازار داخلی، قیمت تمام شده کالا، میزان تقاضا، زمان فروش کالا و … بستگی خواهد داشت.

در این رابطه ارائه پیش فاکتور از طرف فروشنده (پروفرما اینویس) با شرایط و مفاد دو جانبه به اداره گمرک ضرورت پیدا می کند. همچنین شرکت های تجاری می توانند قبل از واردات کالا از تعرفه های گمرکی و همچنین شرایط آن اطلاع پیدا کنند. این کار از طریق مشاوران و متخصصان واردات کالا در گمرکات کشور انجام می شود.

تعیین قیمت نهایی کالا

تا قبل از صدور برگه ترخیص کالا از ترکیه و انجام مراحل ترخیص کالا قیمت نهایی کالا تعیین نخواهد شد. بعد خرید محصولات از فروشندگان و تجار در ترکیه، قیمت نهایی نشده و باید منتظر محاسبات گمرکی نیز بود، با دریافت برگه ترخیص کالا این قیمت نهایی می شود. به این معنا که قیمت تمام شده واقعی کالا زمانی محاسبه می شود که هزینه های ترخیص کالا، حمل نقل، انبارداری و… مشخص شده باشد.

دریافت مجوزهای لازم برای کالاها

زمانی که کالاهای تجاری و وارداتی به گمرک وارد می شوند، باید تمامی مجوزها و استانداردهای لازم اخذ شده باشد. ارائه مدارک لازم دال بر صحت و سلامت کالا به اداره گمرک اهمیت زیادی دارد و ورود کالاها از ترکیه به هیچ عنوان از بازرسی های لازم مستثنی نیست. به این معنا که گمرکات بدون توجه به کشور طرف قرارداد تاجران ایرانی، تمامی روادید و قوانین تجارت داخلی را در زمان ترخیص کالا اعمال می کنند.

هزینه ترخیص کالا از ترکیه

هزینه ترخیص کالا از ترکیه به موراد بسیار زیادی بستگی دارد که می تواند شامل هزینه های حمل و نقل کالا، نوع حمل نقل، هزینه انبارداری، باربری، تخلیه، تعرفه آزمایشگاه، بارگیری، بدرقه کالا ، کارشناسی کالا و غیره… باشد.

هزینه های گمرکی ذکر شده به صورت مجزا از حقوق ورودی کالا وصول می گردد. حقوق ورود کالا جهت ترخیص کالا ۵% ارزش گمرکی که به اضافه سود بازرگانی است که سازمان گمرک ایران مسئولیت وصول آن را به عهده دارد و جهت رویه واردات قطعی کالا وصول می نماید.

مجوزها و موانع ترخیص کالا

وزیر صنعت، معدن و تجارت :
مجوزها و موانع ترخیص کالا از گمرکات را باید برطرف کنیم / موانع باید در داخل وزارت صمت حل شود

♦️وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکیدکرد: مجوزها و موانع ترخیص کالا از جمله ضوابط ثبت سفارش را باید برطرف کنیم تا مواد اولیه وکالاهای اساسی و ملزومات تولید، در بنادر رسوب نکند و این موانع باید در داخل وزارت صمت حل شود .

🔹 رضا رحمانی در شانزدهمین جلسه کارگروه تنظیم بازار با بیان اینکه همه قوانین و مقررات برای شرایط عادی وضع شده اند نه شرایط غیر عادی و تحریم،­ افزود: باید ترتیبی اتخاذ دهیم که مواد و کالاهای اساسی و مورد نیاز عموم مردم در بنادر معطل نشود و وارد کشور شود و در این زمینه هرگونه موانعی از جمله ضوابط ثبت سفارش هست باید برطرف کنیم.
وی تاکید کرد: در این گونه موارد،​ محدودیت و مانعی نداریم و مسئولین کشوری هم همسو با ما هستند و می توانیم مصوبات راهگشا اتخاذ کنیم.

🔹 وی تصریح کرد: هر مانعی برای ورود این گونه مواد و تولیدات به کشور هست باید در داخل وزارت صمت حل شود و مواد اولیه به چرخه تولید وارد و تبدیل به کالا شود و نیازهای عموم مردم تامین شود .
رحمانی ادامه داد: هر مانعی امروز هست باید برداریم و هر کجا هم مصوبه مورد نیاز هست اقدام کنیم و این تکلیف امروز ما و همه دستگاههای مربوط است.
در این نشست که با حضور نمایندگان بخش خصوصی وزارت اقتصاد، گمرک، سازمان برنامه، سازمان حمایت، وزارت بهداشت و .. برگزار شد در زمینه آخرین وضعیت تخصیص و تامین ارز و سطح عمومی قیمت کالاهای اساسی و نیز طرح مصوبه اصلاحی کمیته تنظیم بازار محصولات فولادی به منظور دستورالعمل تنظیم بازار این کالاها بحث شد.

گروه بازرگانی نوین تجارت پیشرو آرین

شرکت بازرگانی نوین تجارت پیشرو آرین مسئول انجام کلیه تشریفات گمرکی و ترخیص کالا بازرگانان و واردکنندگان است و در صورت تمایلِ صاحبان کالا، این شرکت مشاوره و خدمات مناسبی را در زمینه خرید کالا از مبدا تولید، تعیین تعرفه کالا، اخذ مجوزهای ورودی، ثبت سفارش، حمل کالا و مسیریابی مطمئن، اخذ مجوزهای ترخیص از جمله استاندارد، بهداشت، بیمه کالا از مبدا تا مقصد، حمل داخلی و… ارائه میدهد. شما عزیزان میتوانید برای دریافت مشاوره با شماره ۰۲۱-۸۸۸۵۴۰۷۳ تماس بگیرید.