• 021-88854073

وزیر صنعت: واردات خودرو همچنان ممنوع است-رئیس کل گمرک ایران در بازدید از گمرک شلمچه-رئیس کل گمرک ایران وارد خوزستان شد-همتی:مشکلات صادرکنندگان درنحوه برگشت ارز را حل می کنیم-ارائه تسهیلات و خدمات الکترونیکی مطلوب‌تر به ذی‌نفعان در دستور کار گمرک-میزبانی گمرکات استان هرمزگان از  اعضای فراکسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مجلس شورای اسلامی-واکنش گمرک به امحای محموله های ذرت و شکر وارداتی-ارزش تجارت خارجی کشور از 42 میلیارد دلار گذشت-اینفوگرافی: اهم عملکرد و دستاوردهای وزارت امور اقتصادی و دارایی در بازه زمانی شهریور ۱۳۹۷ لغایت مرداد ۱۳۹۸-بخشنامه مهم معاون فنی و امور گمرکی جهت کاهش اختلافات گمرکی و تسهیل تجارت

ثبت سفارش مجوزها

مجوز ثبت سفارش از حیاتی ترین مجوزهایی است که در ترخیص کالا باید حتما ارائه شود. این مجوز از مهمترین مراحلی است که برای ورود کالا به کشور باید اخذ شود. گرفتن این مجوز مراحلی دارد که در ادامه به طور مفصل توضیح داده ایم:

مرحله اول واردات کالا اخذ مجوز ثبت سفارش است و مجوز ثبت سفارش از ضروریات نیاز واردات است. این مجوز از طریق سامانه ثبت سفارش از سازمان توسعه تجارت اخذ میگردد. سیستم الکترونیکی ثبت سفار ش جهت کنترل قیمت کالاها، تراز تجاری با کشورهای خارجی و… و تهیه و راه اندازی شده است.

اهداف راه اندازی سامانه ثبت سفارش عبارتند از:

  1. افزایش دقت و سرعت در ثبت سفارش توسط افراد حقیقی و حقوقی در سراسر کشور
  2. ارائه اطلاعات دقیق به واردکنندگان و کاربرا ن سامانه در حداقل زمان
  3. افزایش سرعت در عملکرد کارشناسان و مدیران ثبت سفارش در سراسر کشور
  4. حذف محدودیت های زمانی برای انجام و پیگیری ثبت سفارشها، امور کارشناسی و مدیریت آن
  5. ایجاد ارتباط دقیق و سریع و مطمئن با سازمانهای مرتبط از جمله گمرک و بانک مرکزی
  1. برای ثبت سفارش ابتدا باید فروشنده خارجی پروفرما  اینویس(PI ) را ارائه نماید. پروفرما اینویس بغیر از نام کالا و مقدار و مبلغ و نوع ارز ، مشخصات سازنده یا تولیدکننده ارائه میگردد.

اولین مرحله ثبت نام مشخصات شرکت سازنده کالاو آدرس مربوطه در سایت میباشد. بعد از مدت کوتاهی هویت شرکت و همچنین ممنوع المعامله نبودن شرکت فوق با قوانین جمهوری اسلامی از طریق سایت تایید میگردد.

  • مرحله دوم: ثبت اطلاعات مربوط به کالاها در صفحات مختلفی که سایت در پیش روی شما قرار میدهد اقدام نماییم کلیه اطلاعات مربوز به خریدار و فروشنده و نوع کالا و بنادر ورودی ه تعرفه گمرکی در آنها ثبت میشود.

پس از تایید سایت و بررسی از طریق سازمان توسعه تجارت کد ۸ رقمی به این پرونده اختصاص داده میشود که خریدار مطمئن میشود ثبت سفارش نهایی شده است.

برخی از کالاها برای  واردات به اخذ مجزهای خاص پیش از ثبت سفارش نیاز دارد. بطور مثال جهت واردات کالاهای صنعتی مجوز عدم ساخت داخل مورد نیاز است. و یا کالاهایی مانند غلات و ذرت و… به مجوز دامپزشکی نیاز دارد. در موارد این چنینی  اطلاعات پروفرما در سایت به صورت اتوماتیک به سامانه قرنطینه ارجاع داده میشود و بعد از پیگیری اداری و تائید مجوز دامپزشکی اخذ میشود. . پس از آن به کارشناسی ثبت سفارش ارجاع میشود.

برای استفاده از نرم افزار ثبت سفارش به روش عملی به کتاب راهنمای سامانه جامع  تجارت ایران با آدرس ذیل مراجعه فرمایید. برای دانلود پی دی اف کامل این کتاب بر روی لینک زیر کلیک کنید: