• 021-88854073

تمام واگن های کالای صادراتی متوقف در اینچه برون به کشور  ترکمنستان ارسال شد-اخطار سازمان توسعه تجارت در خصوص عدم ایفای تعهدات ارزی-همکاری های تجاری و گمرکی بین ایران و افغانستان شتاب گرفت-دانلود بخشنامه گمرکی چتر حمایتی گمرک از واحدهای تولیدی و صادرکنندگان-دیدار مدیر کل گمرک جلفا و مدیر گمرک نخجوان در نقطه صفر مرزی-تشکیل پرونده 97 میلیون دلاری عدم اجرای تعهدات ارزی برای 41 شرکت-افزایش ۶۰ درصدی ارزش صادرات ایران در اردیبهشت ماه-مرز تجاری مهران باز شد / مرز برای مسافران کماکان بسته است-دستورالعمل اجرایی مربوط به تعیین میزان ارز قابل حمل، نگهداری و مبادله در داخل کشور-سفر لنج‌های سفاری به بنادر امارات با پروتکل‌های جدید

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران تشریح کرد آخرین وضعیت دپوی کالاها در بنادر و مناطق ویژه اقتصادی / دلایل ماندگاری کالا


معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران تشریح کرد
آخرین وضعیت دپوی کالاها در بنادر و مناطق ویژه اقتصادی / دلایل ماندگاری کالا

مهرداد جمال ارونقی معاون فنی و امور گمرکی گفت : در ابتدا باید به تعریف مشخصی از رسوب کالا در گمرکات دست یابیم. برخی اعتقاد دارند که هر کالایی که در بنادر، مناطق آزاد، ویژه و اماکن گمرکی وجود دارد رسوب کالا محسوب می شود، بدین ترتیب هر کالایی که وارد گمرک می شود دراین بخش قرار می گیرد. درحالی که این بخش از کالاها، موجودی گمرکات است.

مهرداد جمال اورنقی افزود: در مقابل برخی نیز معتقدند که تنها کالاهایی که به هر دلیلی امکان اظهار به گمرک و ترخیص از گمرک پیدا نکرده اند جزو کالاهای رسوبی قرار می گیرند. مهرداد جمال ارونقی ادامه داد: از نظر گمرک تعریف دوم یعنی کالاهای اظهارنشده را می توان به عنوان دپو یا رسوب تلقی کرد.

 

🔹جزئیات موجودی کالا در بنادر و مناطق ویژه اقتصادی

براساس اطلاعات به دست آمده هم اکنون موجودی کالاهای کانتینری در بنادر کشور به بیش از ۸۷ هزار تی ای یو می رسد که از این رقم ۶۵ هزار کانتینر متعلق به بندر شهید رجایی بندرعباس است.

همچنین موجودی کالاهای غیرکانتینری در بنادر نیز به بیش از ۷٫۲ میلیون تن می رسد که نیمی از آن معادل ۳٫۵ میلیون تن در بندر امام خمینی (ره) قرار دارد. درعین حال کالاهای اساسی موجود در بنادر کشور هم به بیش از ۳٫۲ میلیون تن می رسید که بیش از ۲ میلیون تن آن مربوط به بندر امام خمینی (ره) است. همچنین در بنادر کشور بیش از ۱۸ هزار تن گوشت منجمد وجود دارد. گفتنی است از این حجم از کالا بخش عمده ای هنوز به گمرکات اظهار نشده است ولی اقلامی که به گمرک اظهار شده درحال طی تشریفات قانونی است.

🔹رقم دقیق رسوب کالا

جمال ارونقی درباره رقم دقیق رسوب کالا در گمرکات افزود: از ۸۷ هزار کانتینری که در گمرکات موجود است ۶۴ هزار کانتینر تنها مربوط به گمرک شهید رجایی است. با محاسبه کالاهایی که دراین بخش به گمرک اظهار نشده به نظر می رسد حدود ۲۵ تا ۳۰ هزار تی ای یو کانتینر درگمرکات رسوب کالا داشته باشیم.

🔹دلایل ماندگاری کالا

به گفته وی ماندگاری و دپوی کالا در گمرکات کشور دلایل متفاوتی دارد. یکی از این دلایل این است که واردکننده بدون توجه به مصوبات دولت اقدام به ورود کالایی کرده که جزو کالاهای ممنوعه دولتی است.

برهمین اساس طبق مصوبات دولت نباید کالاهای مشمول گروه ۴ برای اظهار و ترخیص قطعی از گمرک، وارد بنادر و مناطق ویژه و آزاد کشور می شد اما براساس عرف تجاری ایجاد شده در این زمینه، این اتفاق افتاده است. البته این توضیح به این معنی نیست که تمامی اقلامی که وارد این اماکن شده اند مشمول گروه ۴ کالائی و ممنوع الورود هستند؛ در این خصوص هم باید قائل به تفکیک شد.

وی ادامه داد: مابقی دلایل ماندگاری کالا به عدم توانایی صاحب کالا در پرداخت حقوق ورودی و کامل نبودن اسناد و مدارک مربوط می شود. این درحالی است که طبق قانون برای ترخیص کالا تمام تشریفات گمرکی باید انجام شود.

وی گفت: از سوی دیگر تا زمانی که کالایی به گمرک اظهار نشده باشد، هیچ اقدامی از سوی گمرک نمی تواند صورت گیرد و قانوناً ، گمرک هیچ مسئولیتی درباره آن ندارد. با این حال تاخیر در ورود به کشورِ این بخش از کالاهایی که هنوز به گمرکات کشور اظهار نشده به اسم گمرک تمام می شود. باید توجه داشت تأخیر بعد از اظهار کالا به گمرک قابل بررسی توسط این سازمان می باشد که آن هم ممکن است علل متعدد برون سازمانی یا درون سازمانی داشته باشد.

با این حال حتی کالاهای اظهار شده به گمرک نیز در برخی از موارد مشمول تاخیر در ترخیص می شود. معاون فنی گمرک درباره علت ماندگاری کالاهای اظهار شده گفت: برخی از کالاهای وارداتی برای ترخیص نیازمند دریافت مجوزهای قانونی از سازمان های همجوار گمرک مانند استاندارد، بهداشت، قرنطینه و … است که زمانبر است. دراین زمینه باید از کالاهای وارداتی نمونه برداری و تشریفات مربوطه طی شود.

به گفته جمال ارونقی دلیل دیگری که موجب تاخیر در ترخیص پس از اظهار کالا می شود به عدم توانایی صاحب کالا در پرداخت حقوق ورودی مربوط می شود.

 

🔹کالاهایی که یکساعته ترخیص می شود

معاون گمرک ایران با اشاره به این که گمرک و سازمان صمت درصدد تهیه و اعلام فراخوانی به تمام صاحبان کالا که در ثبت سفارش مشکل دارند می باشند تا صاحبان کالا بتوانند مسائل و مشکلات مبتلابه در این زمینه را به گمرک و وزارت صمت اعلام کنند، گفت: برای جلوگیری از رسوب کالا در گمرکات با دستور مستقیم رئیس جمهوری تسهیلات ویژه ای درنظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: برای کالاهای ضروری مانند گوشت ظرف یکساعت تشریفات سیستمی انجام و کالا به درب خروج هدایت می شود. این نوع کالاها بدون ارزیابی به مسیر سبز که ساده ترین فرایندهای قانونی را دارد ارجاع می شود. برهمین اساس طبق دستور رئیس جمهور تمام سازمان های همجوار موظفند که همزمان با تخلیه و حمل کالا و قبل از اظهار اقدام به نمونه برداری کالا و ارایه مجوزهای قانونی کنند تا کالا بدون هیچ گونه تاخیری ترخیص شود.

🔹ترخیص روان کاغذ

وی همچنین درپاسخ به این سوال که پس از دستور معاون اول رئیس جمهور درباره ترخیص تمام کاغذ باقی مانده در گمرکات ظرف دو هفته چه اقداماتی صورت گرفت توضیح داد: هم اکنون کاغذهای وارد شده به گمرک به صورت طبیعی در حال ترخیص است و مشکلی دراین زمینه وجود ندارد. به گفته وی کاغذ در مسیر زرد گمرکی قرار گرفته که در آن تنها اظهارنامه ها از نظر اسنادی رسیدگی می شود و درصورت وجود سابقه تعیین ماهیت آزمایشگاه از همان نوع کاغذ، بدون نیاز به نمونه برداری و تعیین ماهیت مجدد کالای اظهاری، ترخیص انجام می شود.

وی تاکید کرد: طبق دستور رئیس جمهور درصورت نیاز و درخواست واحدهای تولیدی، فعالان مجاز اقتصادی و واردکنندگان کالاهای اساسی، گمرکات به صورت شبانه روزی فعال هستند و ترخیص کالا را انجام می دهند.

نوشته‌های تازه

آخرین دیدگاه‌ها

بایگانی‌ها

دسته‌ها

اینکو ترمز

در دهه 1930 میلادی اتاق بازرگانی بینالمللی (ICC) مطالعاتی را در زمینه تفسیر اصلاحات تجاری به عمل آورد و مقرراتی را برای تفسیر یگنواخت اصلاحات باززرگانی بینالملی در سال 1936 بر قرار نمود که به اینکوترمز معروف گشت .

اینکو ترمز که در برگیرنده اصلاحات بازرگانی بینالمللی است در واقع تعیین کننده ظوابط بین خریدار و فروشنده در معاملات تجاری است که آخرین آن اینکوترمز 2000 میباشد که منشتر گردیده است.

اعتبار اسنادی

این متن اعتبار اسنادی می باشد و اعتبار دیگری ندارد این متن اعتبار اسنادی می باشد و اعتبار دیگری ندارد این متن اعتبار اسنادی می باشد و اعتبار دیگری ندارد این متن اعتبار اسنادی می باشد و اعتبار دیگری ندارد این متن اعتبار اسنادی می باشد و اعتبار دیگری ندارد این متن اعتبار اسنادی می باشد و اعتبار دیگری ندارد

مطالب مرتبط

نظرات کاربران