• 021-88854073

در نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان سیستان و بلوچستان و در حضور وزیر اقتصاد مطرح شد-برگزاری دوره آموزشی 2 روزه مسئولان مالی گمرکات ستادی و اجرایی در تهران-با لغو محدودیت ها و ممنوعیت های کرونایی در گمرکات مرزی ایران و ترکمنستان تردد کامیون ها در مرز به حالت عادی برگشت-تجارت خارجی کشور به 69.5 میلیارد دلار رسید-برای نخستین بار انجام گرفت-کشف نیم تن زعفران قاچاق توسط کارکنان گمرک شهید باهنر بندرعباس-99 تن مواد اولیه دارویی و دارو از گمرک شهید رجایی در حال ترخیص استافزایش تعداد فعالان اقتصادی مجاز در گمرک سطح رضایتمندی خدمت گیرندگان را ارتقا داد99 تن مواد اولیه دارویی و دارو از گمرک شهید رجایی در حال ترخیص است-تن مواد اولیه دارویی و دارو از گمرک شهید رجایی در حال ترخیص است-محدودیت تردد کامیون‌های ایرانی به مقصد ترکمنستان در مرز اینچه‌برون برداشته شد-در کارگاه آموزشی 2 روزه ترانزیت انجام گرفت تشریح راهکارهای تسهیل و افزایش ترانزیت کالا از مسیر ایران

مشکلات صادرکنندگان در دیدار با فراکسیون صادرات مجلس: کاهش۷۴۰ میلیاردی مشوق صادراتی ۹۸ | اجرایی شدن واگذاری اظهارنامه صادراتی به واردکنندگان برای برخی ردیف‌های کالایی | دلار ۹۰۰۰ تومانی «نیما»خریدار ندارد!
۱⃣ دولت از مجلس درخواست کرد که اگر ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی برنگردد، موضوع به عنوان خیانت در امانت مطرح شده و در یکی از بندهای لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور گنجانده شود!
☝️خوشبختانه در مراحل بررسی لایحه بودجه ۹۸ در مجلس، این بند حذف شده است.
۲⃣ نکته حائز اهمیت این است که تعهدات سال ۹۷ صادرکنندگان در بودجه سال ۹۸ دیده شده و در واقع برنامه امسال را در سال آینده عطف به ما‌سبق می‌کند. معافیت‌های صادراتی که به قانون برنامه ششم -به عنوان یک قانون بالادستی- برمی‌گردد، چطور مورد تغییر واقع می‌شود؟ اگر یکی از احکام قوانین بالادستی قرار باشد مورد تغییر واقع شود، باید دو سوم نمایندگان درخواست تغییر و یا اصلاح آن را دهند.
🤔 بنابراین باید بررسی کرد با پیشنهاد دولت در بودجه سال ۹۸ و تصویب در کمیسیون تلفیق مجلس، چقدر این تغییر آیا مبنای قانونی دارد یا خیر؟
💡در بودجه سال ۹۸، ۴۶۰ میلیارد تومان ردیف بودجه به عنوان مشوق صادراتی دیده شده در حالی که در سال گذشته نیز ۱۲۰۰ میلیارد تومان برای این موضوع مصوب شده بود اما پرداخت نشد!
۳⃣ گزارشات نشان می‌دهد که چهار روش بازگشت ارز حاصل از صادرات با دستورالعمل بانک مرکزی، قابلیت اجرایی ضعیفی دارد که البته دو هفته قبل بانک مرکزی برخی روزنه‌ها را برای اجرای این بخشنامه فراهم آورد؛ به نحوی که افراد می‌توانستند با شرایط سهل‌تری ارز را به کشور برگردانند.
۴⃣ واگذاری اظهارنامه صادراتی به واردکنندگان برای برخی ردیف‌های کالایی اجرایی شده است. این در شرایطی است که وارد کنندگان مواد اولیه و ماشین آلات در دسترسی به ارز حتی از محل ارزهای صادراتی با مشکل مواجهند چرا که دولت برخی محدودیت ها را پیش روی صادر کنندگان قرار خواهد داد.
۵⃣ چنانچه تا پایان سال ۹۷ شیوه‌های رفع تعهد ارزی اجرایی نشود، همه صادرکنندگان با مسائل و مشکلات مالیاتی مواجه خواهند شد.
۶⃣ ما حاضریم ارز خود را به بانک مرکزی بفروشیم و در ایران ریال تحویل بگیریم که البته بانک مرکزی این کار را انجام نمی دهد. بانک در افغانستان و عراق نداریم، صادرات ریالی می‌کنیم.
۷⃣ ارز صادراتی باید در مقابل واردات مورد استفاده قرار گیرد؛ این در حالی است که جواز صادراتی با نرخ توافقی با جواز وارداتی مبادله شود.
۸⃣ ما باید با ارز آزاد، مابه التفاوت تعهد خود به سامانه نیما را که تعهد داده ایم، از بازار آزاد، ارز بخریم و به دولت بدهیم.
۹⃣ باید به برخی مسئولان در همراهی با تحریم جایزه داد. باید از ابتدا به صادرکننده بگوییم کار نکند. بلکه تاجر، حیثیت و آبرو دارد و اگر نتواند اظهارنامه را ارایه دهد، یعنی گرفتار یک تله دولتی است.
🔟 دولت زبان صادرکنندگان را نمی فهمد؛ مسائل و مشکلاتی که پیش روی انتقال ارز استفاده از خطوط کشتیرانی و بیمه محصولات صادراتی وجود دارد، خاطرنشان کرد: این چنین محدودیت ها منجر به کاهش صادرات ایران شده است و این در شرایطی است که هم اکنون برای واردات مواد اولیه نهاده های تولید، تکنولوژی و ماشین آلات دچار مشکلات بسیار جدی هستیم و حضور ما دربازارهای صادراتی با مصائب بسیاری مواجه است.
⬅️ همین امور سبب شده تا ما هزینه بالاتری برای صادرات بپردازیم و کالاهای خود را ارزان تر بفروشیم ضمن اینکه در داخل کشور نیز دولت بدنبال کنترل غیرمنطقی ارز بوده و دست تولید کنندگان را در استفاده از ارز صادراتی بسته است چرا که می خواهد تقاضا را مدیریت نماید.
👌علیرغم تصمیمات ارزی در ۸ ماهه گذشته متاسفانه نرخ ارز طی روزهای گذشته از مرز ۱۳ هزار تومان عبور کرده و به نظر می رسد دولت موفق به کنترل با این سیاست ها نشده است.
💢 این در شرایطی است که وارد کنندگان مواد اولیه و ماشین آلات در دسترسی به ارز حتی از محل ارزهای صادراتی با مشکل مواجه هستند چرا که دولت برخی محدودیت ها را پیش روی صادر کنندگان قرار خواهد داد.
💡دولت واردات در مقابل صادرات را به شکل منطقی آزاد کند و واردات بدون انتقال ارز را برای  مواد اولیه و ماشین آلات تسهیل نماید تا بتوان به کمک تولید و تامین بازار حرکت کرد.
📳 صادر کننده شناسنامه دار هیچ گاه ارز خود را از کشور خارج نمی کند و این تنها کارت های یکبار مصرف هستند که این چنین وضعیتی ایجاد نموده اند./ مهر

نوشته‌های تازه

آخرین دیدگاه‌ها

بایگانی‌ها

دسته‌ها

اینکو ترمز

در دهه 1930 میلادی اتاق بازرگانی بینالمللی (ICC) مطالعاتی را در زمینه تفسیر اصلاحات تجاری به عمل آورد و مقرراتی را برای تفسیر یگنواخت اصلاحات باززرگانی بینالملی در سال 1936 بر قرار نمود که به اینکوترمز معروف گشت .

اینکو ترمز که در برگیرنده اصلاحات بازرگانی بینالمللی است در واقع تعیین کننده ظوابط بین خریدار و فروشنده در معاملات تجاری است که آخرین آن اینکوترمز 2000 میباشد که منشتر گردیده است.

اعتبار اسنادی

این متن اعتبار اسنادی می باشد و اعتبار دیگری ندارد این متن اعتبار اسنادی می باشد و اعتبار دیگری ندارد این متن اعتبار اسنادی می باشد و اعتبار دیگری ندارد این متن اعتبار اسنادی می باشد و اعتبار دیگری ندارد این متن اعتبار اسنادی می باشد و اعتبار دیگری ندارد این متن اعتبار اسنادی می باشد و اعتبار دیگری ندارد

مطالب مرتبط

نظرات کاربران